Evropský den bez aut v Praze – nábřeží pro chodce a cyklisty, stovky cyklistů v ulicích | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Evropský den bez aut v Praze – nábřeží pro chodce a cyklisty, stovky cyklistů v ulicích


V sobotu skončil Evropský týden mobility v českých a moravských městech Evropským dnem bez aut. V Praze si chodci a cyklisté opět mohli vychutnat jindy rušné Smetanovo nábřeží a Křížovnickou ulici jen pro sebe. A nejrůznější atrakce, stánky neziskových organizací a pouliční kavárničky slavily i letos u Pražanů úspěch.

Ze Staroměstského náměstí pak odpoledne vyrazil mohutný peloton 1620 cyklistů na Velkou podzimní cyklojízdu za lepší podmínky pro cyklistickou dopravu v hlavním městě. „Každý, kdo jezdí v Praze na kole chrání životní prostředí. Přispívá ke snižování emisí jemného polétavého prachu, organických uhlovodíků a dalších znečišťujících látek z dopravy. Chrání i klima. I proto je třeba chápat cyklodopravu jako rovnocennou součást dopravy,“ vysvětluje ministr životního prostředí Martin Bursík, proč již tradičně patřil k účastníkům cyklojízdy i on. „Praze chybí síť cyklistických stezek, na kterých by byl cyklista chráněn před automobily. Cyklostezky by měly být jednou z priorit modernizace dopravní sítě v Praze,“ dodává.

Cyklojízdy se zúčastnila i celá řada dalších osobností – první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, ministr - předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda, nizozemský velvyslanec Jan Lucas Inayat Van Holen, pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, poslankyně Kateřina Jacques, dokumentarista Martin Mareček a řada dalších. Trasa vedla převážně po nejbolavější linii centrální Prahy – po magistrále, zhruba po 90 minutách cyklisté dorazili na Smetanovo nábřeží.

V České republice se do kampaně Evropský týden mobility zapojilo 75 měst. V celé Evropě to nakonec bylo skoro 2000 měst (přesně 1953). Vedle členských států EU (vyjma Kypru, Dánska, Estonska a Malty) se akce zúčastnily i Chorvatsko, Island, Makedonie, Norsko a Švýcarsko, zatímco na dalších kontinentech to byly Argentina, Brazílie, Ekvádor, Japonsko, Kanada a Thajsko (celkem 34 zemí).

Trvalá opatření měst , která přijala v rámci letošního hesla „Ulice pro lidi“, a která se letos zaměřila na zklidnění ulic a na přerozdělení dopravního prostoru ve městech, najdete na www.env.cz/etm a www.mobilityweek.eu.

Fotografie najdete u této tiskové zprávy na www stránkách MŽP na adrese www.env.cz.Kontakt:

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 9. 2007 9:59
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.