Den bezpečnějšího internetu: Problémy dětí s online světem přibývají | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Den bezpečnějšího internetu: Problémy dětí s online světem přibývají


Odborníci Linky bezpečí se stále častěji setkávají s problémy, které děti a dospívající zažívají ve virtuálním prostoru, a to prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů. Téma světa online jako původce dětských potíží konzultanti Linky bezpečí poprvé zaznamenali v roce 2007. Tehdy se na ně s žádostí o pomoc obrátilo 25 klientů. Loni řešili na toto téma 231 telefonátů. Za uplynulých pět let jde tedy o téměř desetinásobný nárůst.

„Děti a dospívající se na nás obrací především kvůli tomu, že je někdo cizí obtěžuje či je láká na schůzku, anebo protože se stali obětí kyberšikany,“ uvedl vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Kyberšikana přitom může dětskou psychiku ohrozit více než ta z reálného života. Násilí je ve virtuálním světě stále přítomno a dítě je pak traumatizujícímu zážitku vystavováno nepřetržitě. „Důležité je zbavit děti pocitu viny, kterým v takových případech často trpí. Je třeba pomoci jim uvědomit si, že problémy, se kterými se setkaly, si samy nezavinily,“ upozorňuje Barbora Krčmářová, odborná garantka publikace Děti a problémy online, kterou v průběhu letošního roku Sdružení Linka bezpečí vydá.

Odborníci poukazují na dodržování zásad bezpečného internetu. Mezi základní pravidla patří opatrnost při poskytování osobních údajů včetně fotografií, informování někoho dalšího o schůzce sjednané přes internet anebo prosté odmítnutí nevyžádané komunikace. Děti by se rovněž neměly obávat svěřit se rodičům anebo odborníkům.

Sdružení Linka bezpečí pro takové případy nabízí na telefonním čísle 1116 111 Helpline, což je bezplatná, anonymní linka pro děti a dospívající. Odbornou pomoc poskytuje rovněž prostřednictvím internetu, v provozu je Chat a E-mailová poradna Linky bezpečí. K dispozici je také Rodičovská linka a její E-mailová poradna, která slouží rodičům, vychovatelům a pedagogům.

Den bezpečnějšího internetu je každoročně vyhlašován evropskou sítí Insafe, jež sdružuje národní centra pro propagaci bezpečného používání internetu a mobilních zařízení. V České republice tuto činnost zajišťuje Národní centrum bezpečnějšího internetu prostřednictvím projektu Saferinternet.cz, na němž Linka bezpečí spolupracuje. Letos Den bezpečnějšího internetu připadá na 7. února.

Poznámka pro redaktory:
Na Linku bezpečí se dovolá v průměru více než 700 dětí a dospívajících denně. Nejčastěji je trápí vztahy s rodiči a vrstevníky, rovněž žádají kvůli problémům ve škole a podstatnou část telefonátů tvoří problémy s týráním, zanedbáváním anebo šikanou. Linka bezpečí rovněž nabízí pomoc dětem na útěku.
Linka bezpečí funguje od roku 1994. Provozuje ji Sdružení Linka bezpečí, což je nestátní, nezisková organizace, která si převážnou většinu rozpočtu na svůj provoz shání sama ze soukromých zdrojů.


Kontakty:

Lenka Mia Lukáčová
vedoucí odd. komunikace
tel.: 266 727 923
l.lukacova@linkabezpeci.cz
mobil: 602 387 534

Darina Rössl
ředitelka Sdružení Linka bezpečí
tel.: 266 727 972
d.rossl@linkabezpeci.cz
mobil: 602 649 956


SDRUŽENÍ LINKA BEZPEČÍ POMÁHÁ DĚTEM I RODIČUM již 18 let!

Linka bezpečí:
116 111, pomoc@linkabezpeci.cz, chat.linkabezpeci.cz

Rodičovská linka:
840 111 234, 606 021 021, pomoc@rodicovskalinka.cz, www.rodicovskalinka.cz

www.pomoconline.cz; www.ewamaproblem.cz; www.116111.cz
Více na www.linkabezpeci.cz
Kontakt:

Iveta Poncová
Produkční odd. komunikace
i.poncova@linkabezpeci.cz
www.linkabezpeci.cz
725 807 737
266 727 923


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 2. 2012 11:37
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Sdružení Linka bezpečí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Sdružení Linka bezpečí je nestátní nezisková organizace, která zajišťuje pomoc a ochranu dětem a mladistvým v tíživých či krizových situacích prostřednictvím svých odborných pracovišť, zejména pak prostřednictvím celostátní telefonní Linky bezpečí 116 111. Sdružení dále zajišťuje pořádání kurzů, školení a dalších vzdělávacích akcí, včetně lektorské činnosti, a realizuje publiační činnost za účelem propagace ochrany dětí a mládeže.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.