Představení systému I4Control® | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková konference


Představení systému I4Control®


Datum, čas a místo konání

2. 9. 2008 10:00 | Ta kavárna Jedličkova ústavu a škol v Praze (ulice Na Topolce 1 – v průchodu nejnovější z budov JÚŠ)

Pozvánka

Co je systém I4Control
Systém I4Control® je nový typ počítačové periferie, která umožňuje motoricky handicapovaným uživatelům ovládat prostřednictvím očních pohybů (případně pohybů hlavy) osobní počítač. Díky tomu, že plně nahrazuje běžnou počítačovou myš, nabízí svému uživateli jednoduchý způsob, jak prostřednictvím oka komunikovat s instalovanými aplikacemi. K nesporným výhodám zařízení patří snadná instalace, jednoduchý způsob používání, mobilnost i univerzálnost, neboť je možné jej připojit k jakémukoliv počítači prostřednictvím USB rozhraní, a v neposlední řadě i nízká cena.
Název I4Control® je anglickou fonetickou hříčkou (I4 se čte stejně jako eye for – oko pro).

Jak systém funguje
Základ systému tvoří malá kamera, která je uchycena k brýlové obrubě a z bezprostřední blízkosti snímá uživatelovy oční pohyby. Získaná informace o změně polohy zorničky slouží přímo k řízení polohy počítačové myši. Například dívá-li se uživatel vpravo, počítačový kurzor se pohybuje vpravo atd. Jedná se o podobný princip jako u joysticku. Kliknutí levého tlačítka myši nahrazuje mrknutí, či spíše zavření oka na určitou časovou konstantu (nejčastěji jednu sekundu). Pravé tlačítko myši nahrazují doplňkové funkce základního menu, které se vyvolá zavřením oka na delší časovou konstantu (nejčastěji dvě sekundy). Doprovodný software k systému I4Control® umožňuje handicapovaným uživatelům efektivněji ovládat instalované aplikace.

Vývoj systému
Prototyp této pomůcky byl vyvinut na Katedře kybernetiky, Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Autorkou a jedním z realizátorů projektu byla Ing. Marcela Fejtová. Hardwarové a softwarové úpravy pro sériovou výrobu provedla firma Medicton Group, s. r. o., která také bude zařízení prodávat a zajišťovat jeho servis. Systém I4Control® získal řadu prestižních domácích a zahraničních ocenění, jmenujme například zvláštní cenu poroty v projektu Česká hlava či IST Prize Winner (nejprestižnější cena, která je každoročně udělována převratným inovativním produktům v oblasti technologií pro informační společnost).

Spolupráce s Jedličkovým ústavem a školami
Autoři projektu od počátku spolupracovali s odborníky i klienty z Jedličkova ústavu a škol v Praze. Ti se měli možnost vyjádřit k praktickým aspektům fungování systému a vývojářům tak pomáhali celý I4Control® co nejlépe přizpůsobit budoucím uživatelům z řad lidí s tělesným postižením.

Systém I4Control® předvedou a na Vaše otázky budou odpovídat zástupci vývoje, výroby i koneční uživatelé zařízení z řad fyzicky handicapovaných lidí. Těšíme se na Vás!
Kontakt na organizátory TK: Ing. Marcela Fejtová; email: info@i4control.eu internet: http://i4control.eu; Mgr. Radek Musílek; email: r.musilek@jus.cz telefon: 775 604 600

Nejdůležitější osoba na konferenci: Marcela Fejtová


Kontakt:

Marcela Fejtová
development manager
info@medicton.com
606 468 896
+420 233 310 390
Vydáno: 14. 8. 2008 15:09
Kraj: Praha
Název zdroje: Medicton Group s.r.o. (ověřený zdroj [?])

Popis zdroje:
Společnost Medicton Group s.r.o. nabízí v oblasti zdravotnické techniky metrologické, servisní a kontrolní služby včetně nabídky široké škály lékařských přístrojů řady renomovaných českých i světových značek. Součástí naší společnosti je také Autorizované metrologické středisko K 127 pro ověřování přístrojů pro měření tlaku krve a lekářských elektronických teploměrů, které zaručuje, že naše služby jsou poskytovány na standardní celostátní úrovni.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.